Βόλος-ΟΦΗ 1-4: Θριαμβευτικό πέρασμα από το Βόλο

Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Με μια πολύ όμορφη και ουσιαστική εμφάνιση ο ΟΦΗ επικράτησε με το ευρύ 1-4 του ΝΠΣ Βόλος και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η κρητική ομάδα έβαλε τέλος στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και έδειξε έτοιμη να επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών.

Ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε την εστία του Σωτηρίου που επέστρεψε στην ενδεκάδα του ΟΦΗ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι Κρητικοί πήραν τα ηνία του ματς και με τους εξαιρετικούς Ντε Γκούζμαν και Στάρτζεον έδειχναν να θέλουν περισσότερο τη νίκη από τους που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Στο 32′ μάλιστα ο Βόλος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σάντσεζ για μαρκάρισμα στον Σαρδινέρο. Έτσι,ο ΟΦΗ αυξάνοντας την πίεση του κατάφερε να προηγηθεί στο 39′,όταν ο Ντε Γκούζμαν μετά από ασίστ του Νέιρα πλάσαρε τον Γκαραβέλη για το 0-1.

Ο Βόλος μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να απειλήσει για την ισοφάριση έχοντας κάποιες προσπάθειες στο δεκάλεπτο 50-60,όμως δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό. Έτσι ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματα του με το Σαρδινέρο δείχνοντας να καθαρίζει το ματς. Παρ’όλα αυτά,ο Βόλος μείωσε το σκορ στο 83′ με το Δημόπουλο στο 84′,τα γκολ όμως του Νέιρα (πέναλτι) στο 88′ και του Στάρτζεον στο 92′ διαμόρφωσαν το ευρύ τελικό σκορ στο 1-4.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσεζ, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Κιάκος (79′ Νίνης), Μπαριέντος, Ουάρντα, Περέα (79′ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33′ Δημόπουλος), Δουβίκας (89′ Γέντρισεκ).
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ντε Γκουζμάν (90’+3′ Γιάννου), Μεγιάδο, Νέιρα (90’+3′ Μπαλογιάννης), Γρίβας, Στάρτζεον, Σαρδινέρο